11 Problemów aplikacji nadruku DTF na odzież

Pierwszy raz wygrzewasz swój nadruk? Lepiej przeczytaj ten krótki materiał. Artykuł ten opowie o częstych problemach z aplikacją nadruków DTF na odzież i ubrania. Podczas aplikacji DTFu na nasze ubranie wiele rzeczy może pójść nie tak. Podpowiemy na co uważać żeby nie narobić szkód i strat.

1 – Błędy pliku graficznego

Pierwszy błąd, który dyskutujemy ponieważ naszym zdaniem to słaby projekt najczęsciej powoduje słaby efekt końcowy. Nawet jeżeli wszystko zrobimy poprawnie a projekt będzie słaby to tym samym efekt finalny też będzie słaby. Odpowiednio przygotowane pliki graficzne są nierozłączną częscią znakowania odzieży. Ktoś musi zadbać o to by wydruki były poprawnie przygotowane. Poniższa lista przestawia o kilku rzeczach o których musimy pamiętać by wydruk wyglądał conajmniej dobrze:

  • Plik wykonany w zgodzie z oczekiwaniami drukarni lub naszej własnej drukarki. Czyli poprawne spady pliku i poprawny rozmiar,
  • Odpowiednia jakość grafiki, to znaczy, że nasze grafiki są wysokiej rozdzielczości,
  • Pliki muszą być lub powinny być bez tła. Niby oczywiste ale można się pomylić. Drukując np. czarne napisy. Nie chcemy czarnych napisów z białym tłem, chcemy same napisy,
  • Pliki powinny być w odpowiedniej kolorystyce, tj. CMYK a nie RGB. Różnice mogą być niewielkie ale czasami mogą nas zaskoczyć bardzo negatywnie. Czasami ładny żółty kolor na ekranie komputera może zmienić się w brudną ciemną żółć na wydruku.
  • Rozmiar naszej grafiki musi być z góry ustalony. Chcemy by wydruk z przodu koszulki miał 10x10cm to tak musimy to zaprojektować.
  • Nasze grafiki muszą mieć „ostrą” krawędź. Chodzi tutaj o to by unikać rozmycia krawędzi, czy różnych takich efektów specjalnych. To samo dotyczy gradientów. Chcąc zastowoać gradient i efekt wtapiania w kolor koszulki musimy bardzo uważać.
  • Grafiki nie powinny być w odbiciu lustrzanym. Drukarnia załatwia takie rzeczy.

2 – Przypadkowe wygrzanie kolorowego paska

Próbując jak najszybciej wykonać nadruki w sporej ilości można się złapać na pułapkę kolorowego paska. Mianowicie na krawędzi zadrukowanej folii DTF drukarnie często nadrukowują pasek. Robią to w celach kontrolnych i diagnostycznych swoich drukarek. Omyłkowo można ten pasek wprasować w naszą odzież. To normalny tusz, więc pięknie się wprasuje. Na nasze nieszczęscie.

wydruk dtf z kolorowym paskiem
Zdjęcie przedstawia folię ze wspomnianym diagnostycznym paskiem.

3 – Zbyt wiele detali na brzegach grafiki

Kolejnym problemem mogą być nazbyt szczegółowe krawędzie naszej grafiki. Tutaj chodzi o jakieś bardzo skrajnie poszarpane rogi, kreseczki, bardzo drobne napisy. Każdy taki detal walczy potem by nie odpaść przy praniu. Unikajmy takich drobnych detalii lub wzmocnijmy je jakimś niezauważalnym podtłem. Zadbajmy o to by krawędź była jak najbardziej jednolita i nie postrzępiona.

4 – Aplikacja małej grafiki bez użycia taśmy termicznej

Tutaj problemem może okazać zerwanie folii przy podniesieniu płyty grzewczej naszej prasy. Nadruk może zostać naderwany i zniszczony. Lepiej już dokleić rożki specjalną taśmą i mieć tą pewność, że nic nie naderwiemy.

Wygrzewanie folii dtf i test pirometrem.
Na fotce przydatny pirometr i niezastąpiona taśma.

Drobne detale przed zdjęciem folii można podociskać ręcznikiem z mikrofibry. Upewniając się, że małe literki na pewno się trzymają.

5 – Wygrzewanie w jednym kroku

Aplikacja nadruku jest względnie prosta. Ustawiamy nasz wydruk na naszej odzieży i dociskamy prasą termiczną na kilka sekund. Czekamy 15 sekund i zrywamy folię.

Nie można jednak na tym zakończyć. Każda drukarnia i każdy specjalista podaje informację, że należy taki nadruk dogrzać ponownie. Zrywamy folię, możemy ją obrócić i pleckami położyć ponownie na nadruku. Ponowne wygrzewanie gwarantuje trwałość naszego znakowania. W ten sposób też upewniamy się, że na pewno każdy mały detal siedzi jak powinien.

6 – Aplikacja nadruku bez zabezpieczenia

Płyta grzewcza niby jest pokryta teflonem czy innym materiałem nieprzywierającym jednak mimo wszystko należy zastosować dodatkową „przekładkę”. Należy albo użyć dodatkowej przekładki teflonowej albo papieru do pieczenia. To zagwarantuje, że nic nie przyklei się do naszej prasy, żaden nadruk, folia czy tusz. No i płyta grzewcza pozostanie czysta.

7 – Aplikacja bez wcześniejszego wygrzania

Odzież przed znakowaniem należy przez kilka sekund przeprasować. W ten sposób wyeliminujemy wszelkie nierówności i zagniecenia. Nadruk po prostu lepiej się połączy z ubraniem. Druga sprawa, takie dodatkowe przegrzanie pozbędzie się z odzieży wilgoci, co jeszcze lepiej wpłynie na jakość aplikacji nadruku DTF.

8 – Nierówna walka z przeszkodami

Taką nierówną walką jest nierówna powierzchnia niektórej odzieży reklamowej. Przykładowo kołnierzyk z koszulki polo, kieszonka, kaptur, guziki, zamki błyskawiczne. Są to elementy odzieży, które przeszkadzają w idealnym transferze. Płyta grzewcza nie będzie idealnie dolegać do folii. Miejsca „najwyższe” jak kołnierz dostaną dodatkową dawkę ciepła i może pojawić się białawy odcisk.

Rozwiązaniem na nierówną powierzchnię naszego materiału jest zastosowanie dodatkowej przekładki tzw. poduszki do pras termotransferowych lub maty. Taką poduszkę wsadzamy w ubranie w miejsce które jest newralgiczne i nierówne. Poduszka rozłoży docisk prasy bardziej równomiernie. Link do sklepu w którym znaleźliśmy takie poduszki: poduszka do pras.

9 – Niepoprawne parametry prasy

Wiadomo o co chodzi. Prasa może być źle ustawiona lub to co ustawimy może rozmijać się z prawdą. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę ok. 130-160 i odpowiednio mocny docisk. Temperaturę możemy dodatkowo sprawdzić przy użyciu pirometru. Docisk powinien być dosyć mocny. Na pewno lepiej za mocno docisnąć nadruk niż za słabo.

Czarna prasa termotransferowa do znakowania odzieży metodą DTF.
Trasa termotransferowa jest niezbędna do wykonywania nadruków metodą DTF.

Samo wygrzewanie powinno trwać ok. 8-11 sekund. Dodatkowo po zdjęciu folii, wygrzewamy ponownie przez podobny czas. Jeżeli chodzi o dokładne parametry transferów najlepiej skonsultować te rzeczy z drukarnią dostarczającą nasze DTFy. Drukarnia będzie najlepiej wiedzieć jakie tusze stosuje i jakie folie. Niektóre folie zrywa się na ciepło a inne folie zrywa się na zimno.

10 – Niepoprawne zerwanie folii

Kolejny aspekt na który należy uważać. Folie DTF mogą być zrywalne na zimno lub na ciepło. Jednak najpewniej docisnąć mikrofibrą nadruk, odczekać te 15 sekund i dopiero wtedy zerwać folię. Folię należy zrywać zdecydowanym, jednostajnym i dosyć szybkim ruchem. Folię zrywamy zaczynając od największego i najsolidniejszego fragmentu wydruku, nie od małych literek. No i pamiętamy by folię zrywać ku dołowi, nie ciągnąc do góry, tylko w bok.

11 – Aplikacja DTF na napiętej odzieży

Ostatni z problemów jaki przychodzi nam do głowy. Upewnijmy się, że nasza odzież nie jest w żaden sposób napięta lub naciągnięta. Tkanina powinna być w swoim neutralnym stanie. Po tym jak układają się linie materiału widać czy jest wszystko prosto czy też pojawiają się jakieś nienaturalne łuki i zniekształcenia. Pamiętajmy o neutralnym stanie tkaniny przy aplikacji DTFu. To co jest rozciągnięte, później się rozkurczy i będzie prężyć na wydruku tym samym prowadząc do przedwczesnego pękania grafiki.

Podsumowanie problemów z DTFem

No cóż, trochę tego jest. Należy uważać na wiele różnych zmiennych. Naszym zdaniem najważniejszy jest dobry projekt graficzny. Dlatego też zapraszamy do kontaktu z nami lub innym profesjonalnym grafikiem, który ma doświadczenie w tego typu wydrukach. Przy samej aplikacji nadruku uważamy, że najważniejsze są parametry prasy, ponowne dogrzanie i odklejanie folii jednym płynnym ruchem.

Jeżeli masz jakieś pytanie dotyczące tego tematu lub uwagi dotyczące tego artykułu to śmiało napisz do nas.

Twój koszyk
Scroll to Top