Jak zrobić własny nadruk na koszulce?

Koszulka t-shirt z własnym nadrukiem.

Chcesz zacząć przygodę z produkcją ubrań? Może jesteś kreatywną osobą i po prostu chcesz stworzyć odzież jedyną w swoim rodzaju? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się o tym która metoda nadruku jest najłatwiejsza i najtańsza. Podpowiemy jaką wiedzę i umiejętności musisz posiadać by zrobić swoje unikalne ubranie. No i podamy Ci ceny sprzętu na start.

Najpierw o tym czy warto drukować samemu

To zależy. Sam określasz przecież co jest dla Ciebie warte więcej a co jest warte mniej. Dla Ciebie posiadanie własnej unikalnej koszulki może być warte bardzo dużo. Zakładamy, że szalony/szalona nie jesteś, więc chcąc wydrukować 10 koszulek dla swojego np. klubu nie zakupisz drukarki. Łatwiej i korzystniej będzie to komuś zlecić. Pomijając Twoje subiektywne uczucia co do wartości posiadania unikalnej odzieży, obiektywnie rzecz ujmując drukować na własne potrzeby po prostu się nie opłaca. Sprzęt, koszt materiałów, inwestycja czasu i potrzebna wiedza będą zbyt duże i niekorzystne.

Chcesz wydrukować mimo tego? No to w drogę!

Jak wydrukować koszulkę samemu w domu?

Budżetowy nadruk na odzieży bez drukarki

Powiedzmy, że chcesz wyprodukować 10 koszulek dla siebie i rodziny. Na każdej co innego, lub to samo, to bez znaczenia. Najtańszy i zarówno najtrwalszy w takim przypadku będzie nadruk metodą DTF. DTF z angielskiego znaczy Direct to film. Czyli, tłumacząc, jest to bezpośredni nadruk na folię. Nadruk z takiej folii jest następnie pokrywany specjalnym klejem a później łączony z odzieżą przy pomocy termoprasy. Myśląc budżetowo termoprasę zastąpi domowe żelazko. To tyle z teorii. W praktyce?

Kroki do samodzielnego zadruku odzieży w domu

  1. Wykonujemy projekt graficzny lub przygotowujemy pożądaną grafikę, zdjęcie, napisy,
  2. Wysyłamy nasz projekt do okolicznej bądź internetowej drukarni, która drukuje DTF,
  3. Przygotuj ubrania do termotransferu, czyt. przeprasuj je by pozbyć się wilgoci,
  4. Umieść nadruk na docelowym miejscu. Przykryj folię DTF papierem do pieczenia,
  5. Przyłóż żelazko(na maksa 170-190 stopni, bez pary) i przeprasuj nadruk ze średnim dociskiem przez 30 sekund,
  6. Odczekaj 3 minuty aż nadruk ostygnie, po czym ściągnij delikatnie folię.
  7. Przyłóż ponownie papier do pieczenia i przeprasuj przez kolejne 10-15 sekund
  8. Gotowe!

Co potrzebne do profesjonalnego nadruku na koszulkę?

Podsumujmy to co do tej pory zostało powiedziane powyżej. Najtaniej spersonalizowaną koszulkę czy inny ubiór dostaniemy zlecając wydruk komuś. Drugą tanią opcją jest zlecenie zadruku folii i późniejsze samodzielne wprasowanie przy użyciu żelazka. Jeżeli chcemy zrobić taką koszulkę w 100% samodzielnie to musimy zainwestować w sprzęt. Istnieje wiele metod nadruku ubrań, każda metoda ze swoimi wadami i zaletami. Poniżej rozpiska na temat tego od czego zacząć i co kupić. Nie wliczamy tutaj komputera, który każdy z nas pewnie posiada i programów graficznych do edycji naszych nadruków.

Metoda 1 – Termosublimacja

Drukarka do druku sublimacyjnego epson.

Jest to najtańsza i zarazem najbardziej dostępna metoda zadruku odzieży. Więcej o tej metodzie pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów – Najtrwalsza metoda nadruku sublimacja. Na potrzeby tego artykułu wspomnimy o wadach i zaletach nadruku sublimacyjnego.

Zalety sublimacji

  • Trwałość nadruków – tusz staje się integralną częścią zadrukowanej odzieży i jest niezmywalny,
  • Żywe kolory – nieosiągalna innymi metodami jakość i rozdzielczość nadruku,
  • Relatywnie niski koszt – łatwo zacząć swoją pracę w tej metodzie,
  • Nadruk jest niewyczuwalny w dotyku

Wady sublimacji

  • Możliwy transfer na ubiór/rzeczy zawierające poliester przynajmniej w 60%. Czyli przeznaczeniem tej metody są głównie ubrania robocze i tzw. „sportowe”,
  • Tusze mają określony okres przydatności – tusze mogą zaschnąć i zatkać głowicę drukarki.
  • Brak koloru białego – to oznacza, że do nadruku tą metodą nadają się jedynie rzeczy jasne lub białe.

Co potrzebne do termosublimacji ubrań?

  • Drukarka przeznaczona do druku tuszami sublimacyjnymi. Na start mamy do wyboru właściwie dwóch producentów: Sawgrass i Epson. Nie będziemy tutaj pisać, który z nich jest lepszy bo nie o tym jest artykuł. Epson model startowy SC-F100 kosztuje około 2600-3000zł Sawgrass model na start SG500 również w podobnej cenie.
    Dodatkowa porada: na rynku jest pełno przerabianych modeli drukarek i niby przystosowanych do druku sublimacyjnego. Popularnym modelem jest Epson L1210 za około 900zł i L1300 za około 2600zł. Można w ten sposób nabyć drukarkę znacznie taniej, jednak wiąże się z tym pewne ryzyko. Mianowicie, już na samym starcie tracimy gwarancję na urządzenie. Podsumujmy, drukarka 900-3000zł na start.
  • Prasa transferowa – jest to urządzenie za pomocą którego przeniesiemy nasz wydruk na miejsce docelowe np. koszulkę. Nie da się tego pominąć. Prasy zaczynają się od ok. 1000zł. Zapłacimy więcej za większe pole robocze, większą moc, dodatkowe bajery jak np. możliwość nadruku na kubek, na czapkę. Są to dodatkowe grzałki, które podpina się pod główną stację roboczą. Podsumujmy min. 1000zł
  • Tusze sublimacyjne – oryginały albo zamienniki. Tusz może kosztować 1-5zł za stronę A4. Czymś trzeba drukować, nie samą drukarką i powietrzem 🙁 Pociecha jest taka, że niemal do każdej drukarki w zestawie dołączane są tusze na start. Więc na pierwsze 1000 wydruków nie trzeba się tym martwić. Tym samym wyceniamy to na 0zł.
  • Papier – To samo co w przypadku tuszów, można kupić oryginalne dedykowane papiery albo jakiś zamiennik. Cena 30-150zł za 100 kartek A4

No i tyle. Wychodzi nam, że trzeba zainwestować minimum 1930zł żeby zacząć swoją przygodę z wydrukami sublimacyjnymi. Ceny można dodatkowo obniżyć kupując sprzęt używany.

Metoda 2 – DTG – nadruk bezpośredni

Drukarka DTG bez białego tuszu Ricoh ri100. Niska cena.

Polega na nanoszeniu atramentu bezpośrednio na powierzchnię tkaniny za pomocą specjalnej drukarki DTG. Proces ten umożliwia precyzyjne i wysokiej jakości drukowanie grafik, zdjęć i tekstów na różnego rodzaju ubraniach, takich jak koszulki, bluzy czy czapki. Druk DTG jest popularny w branży odzieżowej ze względu na jego szybkość, możliwość wykonywania małych nakładów oraz zachowanie wysokiej jakości i żywotności nadruku.

Zalety nadruku DTG

  • Efektywna metoda i opłacalna przy niskich nakładach,
  • Możliwy zadruk pełną paletą kolorów,
  • Łatwa obsługa,

Wady druku DTG

  • Koszt drukarki – drukarki są znacznie droższe niż urządzenia do sublimacji. Ktoś dla hobby raczej tego nie kupi,
  • Trudny zadruk ciemnej odzieży – wydruk na ciemnej odzieży wymaga specjalnych gruntów w sprayu,
  • Nie do poliestru – nie nadrukuje na odzieży poliestrowej,
  • Tusze – mogą zaschnąć. Jak każde zresztą,
  • Trwałość – z czasem nadruk wyblaknie

Co potrzebne do druku DTG?

  • Drukarka – Zaskoczony? Tanio niestety nie będzie. Najtańszymi opcjami są ryzykowne urządzenia z Chin, bądź sprzęt używany. Najtańszą nową, profesjonalną maszyną na start do druku DTG jest Ricoh RI100, który kosztuje 14000 – 16000zł. Ma jedną poważną wadę, mianowicie brak białego tuszu. Więc jesteśmy ograniczeni do nadruków na jasne bądź białe ubrania. Drukarki z białym tuszem to już wydatek kilkukrotnie wyższy. Taką drukarką może być np. Epson SC-F2200, która kosztuje ponad 60000zł
  • Tusze – przy cenie tych drukarek to już groszowe sprawy.

Jak drukować na DTG najtaniej? Kupić gdzieś używaną drukarkę w dobrym stanie. Może być to trudne i bardzo ryzykowne.

Metoda 3 – DTF – nadruk pośredni

Zadrukowana folia dtf. Wzór gotowy do transferu.

Metoda druku DTF (Direct to Film) polega na drukowaniu na specjalnych foliach transferowych, które następnie są przenoszone na tkaninę za pomocą prasy. Proces ten umożliwia nadrukowanie grafik i wzorów w pełnym kolorze na różnych rodzajach tkanin, w tym na ciemnych i elastycznych materiałach. DTF jest popularną techniką w branży odzieżowej ze względu na jej wszechstronność, zdolność do drukowania na różnych rodzajach tkanin oraz trwałość nadruku.

Zalety nadruku DTF

  • Wszechstronna metoda – można zadrukować bardzo wiele materiałów,
  • Wysoka jakość nadruku – nadruku są bardzo ostre i mają soczyste kolory,
  • Trwałość – bardzo wysoka trwałość nadruku.

Wady nadruku DTF

  • Wyczuwalne w dotyku – plastikowy efekt. Jak by nie było są to najczęściej dwie warstwy tuszu(biały podkład + kolor). Jest właśnie taka w dotyku niespecjalnie przyjemna,
  • Nie oddycha – nadruk nie przepuszcza powietrza, sprawia, że ubranie jest mniej komfortowe,
  • Wymagający proces – długi proces nadruku i transferu. Dłuższy proces od DTG i sublimacji. Dodatkowym krokiem jest tutaj użycie specjalnego kleju w proszku i podwójne wygrzewanie na prasie.
  • Link do artykułu traktującego o problemach z nadrukami DTF

A propos nieprzyjemnego DTFu, jest na to sposób. Mianowicie tzw. halftone czyli półton. Polega to na odpowiedniej obróbce graficznej plików do druku. Zadaniem obróbki jest maksymalne wykorzystanie koloru koszulki. Inaczej mówiąc, znakując czarną koszulkę pozbywamy się z grafiki czarnych elementów. Czyli grafika przestaje być jednym solidnym kawałkiem i staje się „podziurkowana”. Owe dziurki w grafice zmiękczą nam nadruk i pozwolą koszulce oddychać. Efekt można porównać do sitodruku.

Co potrzebne do druku DTF?

  • Drukarka – kurcze nooo, znowu! Bez drukarki się nie obejdzie. Sprzęt ten jest dosyć drogi. Dedykowane drukarki kosztują od ok 40000zł. Taniej można dorwać sprzęt używany, lub chińczyka. Jest jeszcze jedna opcja mianowicie przeróbki zwykłych drukarek. Popularnym modelem jest Epson ET-8550 i XP-15000, obie obsługują duże formaty A3+. Takie przerabiane modele mogą się sprawdzić na początek przygody z nadrukami. XP-15000 kosztuje zaledwie 1400zł. Przeróbka do DTF polega głównie na wywaleniu rolek, które mogą rozmazywać tusz i źle zwijać folię. Wiąże się z tym ryzyko, że coś pójdzie nie tak i taki sprzęt możemy wywalić.
  • Prasa – jak w przypadku sublimacji. Nasze nadruki wprasowujemy prasą termiczną. Cena od 1000zł
  • Folie – odpowiednik papieru transferowego sublimacji. Cena ok. 2zł za A4
  • Proszek – klej w proszku do nadruku – ok 150zł
  • Płyn czyszczący – tusze bardzo szybko wysychają. Może się okazać, że bez systematycznego czyszczenia się nie obejdzie – ok 200zł

Podsumowując, aby drukować metodą DTF musimy zainwestować minimum 3000zł. Należy pamiętać, że jest to kwota za urządzenie przerobione, które może w każdej chwili się popsuć. Dedykowane rozwiązanie to koszt ponad 40000zł.

Własny nadruku na ubrania – o foliach

Metod nadruku jest cała masa. Z tym, że w tym artykule przedstawiamy tylko te gwarantujące wysoką trwałość. Pomijamy tutaj cały szereg jakichś metod eksperymentalnych(i pomijamy sitodruk) to istnieje jeszcze jedna metoda, którą warto rozważyć. Mianowicie tzw folie flex i flock. Są to po prostu folie różnokolorowe i jednokolorowe lub nawet do zadruku. Z folii tych najpierw docinamy pożądany wzór a następnie wygrzewamy w ubranie przy pomocy prasy. Nowoczesne folie są często przyjemniejsze w dotyku od nadruku metodą DTF, po prostu są cieńsze. Mamy doświadczenie w znakowaniu foliami flex i serio są trwałe i bardzo uniwersalne.

Zalety folii flex flock

  • Niska cena,
  • Zero tuszu!!!(lub mniej),
  • Efekt wow – można uzyskać ciekawe efekty niedostępne dla innych metod jak brokaty, cekiny, połysk, efekty metalizowane, chromy, złota itp itd
  • Całkiem przyjemne w dotyku są folie, których grubość jest niska czyli ok 60-80 mikronów

Wady folii flex flock

  • Krytyczna jest grubość folii – jak w przypadku DTF, może drażnić. Niektóre folie zwłaszcza te metalizowane czy fluorescencyjne są grube.
  • Nie oddycha – jak w przypadku DTF, folie flex i flock nie oddychają,
  • Proste wydruki – zazwyczaj folie są jednokolorowe. Raczej tylko do napisów i grafiki logo. Chociaż dla chcącego nic trudnego i można łączyć kilka folii i kilka kolorów uzyskując super efekty.

A propos, grubość folii flock nie jest jej wadą a raczej oczekiwanym efektem.

Co potrzebne do druku folią flex flock?

  • Ploter tnący – tutaj drukarkę zastąpi nam ploter. To urządzenie, które dotnie idealnie to co mu każemy. Najtańsze plotery zależnie od rozmiaru zaczynają się od ok. 1000zł. Polecamy tanie i sprawdzone marki Vevor i Skycut. Takim półprofesjonalnym rozwiązaniem będzie marka Silhouette, znana ze swojej prostej obsługi. Ceny urządzeń tej marki również nienajwyższe ok 1400zł.
  • Prasa – potrzebujemy prasę by wprasować to co wytnie ploter tnący. Również ok. 1000zł
  • Folie – ok 40zł za metr

Znakowanie odzieży foliami flex i flock jest stosunkowo tanie i sprawdzi się w przypadku odzieży roboczej. Sprawdzi się tam gdzie trzeba dokleić mały napis, nazwę firmy, numer telefonu, czy imię i nazwisko. Sprawdzi się też w dużych jednokolorowych projektach.
Podsumowując, by wejść w „druk” foliami musimy zainwestować minimum 2000zł

Niezbędna wiedza do produkcji własnych ubrań z nadrukami

Wszystkie powyższe metody mają wspólny mianownik. Żeby coś wydrukować najpierw trzeba to zaprojektować lub narysować.(można też zlecić takie projektowanie graficzne profesjonalistom) Czyli umiejętność obsługi jakiegoś programu graficznego jest niezbędna. Powinien to być program do grafiki wektorowej. Takim darmowym rozwiązaniem na start będzie Inkscape(link do programu). Nie chodzi tutaj o samą grafikę bo takową można pobrać gdzieś z Internetu. Ważniejsze jest przygotowanie takiego pliku do druku. Twój projekt graficzny po wydrukowaniu musi przecież się zmieścić na koszulce. Musi mieć z góry założony rozmiar i rozdzielczość tak przygotowaną by nic nie uległo jakiemukolwiek zniekształceniu.

Możesz mieć najlepszą drukarkę i sprzęt na świecie ale jak projekt jest chujowy to efekt też będzie marny.
Podsumowując, musisz umieć tak przygotować swoją grafikę by po wydruku wyglądała tak jak założyłeś/aś że będzie wyglądać.

Nie chcesz drukować samemu?

Zapraszamy do skorzystania z naszego doświadczenia – link do oferty znakowania odzieży.

Twój koszyk
Scroll to Top