Od czego zacząć budowanie marki?

Budowanie marki firmy to inwestycja na lata. Dwóch biznesmenów.

Budowanie marki to jak wprowadzenie Twojej marki do świadomości ludzi. To jak mówienie im, kim jest Twoja marka i co oferuje. To jak nawiązywanie kontaktu z ludźmi i budowanie relacji. Pomyśl o tym jak zaprezentować swoją markę przed ludźmi. Nikt nie rodzi się z wiedzą o Twojej marce(zaskakujące wiem) – musisz jakoś do ludzi dotrzeć i pokazać, dlaczego warto zainteresować się Twoim produktem czy biznesem. Musisz dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Głównie chodzi o to, żeby Twój przekaz był zrozumiały i przyciągający, żeby ludzie chcieli dowiedzieć się więcej o Twojej marce. Chodzi o to, żeby odnaleźć Twoją markę wśród wielu innych marek i aby „odkrycie” przez klienta Twojej marki było przyjemnym doświadczeniem.

Wyobraź sobie, że klient widzi Twoją stronę www po raz pierwszy i mówi do siebie „Wow ale ciekawa firma. Inna niż pozostałe. No i jak fajnie przedstawione produktu ze szczegółowymi danymi technicznymi. To coś czego szukałem!” Taka reakcja to marzenie każdego. Jednak jest to coś do zrealizowania i coś do czego powinniśmy dążyć budując swoją markę.

Dlaczego budowanie marki jest tak ważne?

Budowanie marki, polskie znane firmy.

Jest ważne ponieważ działa i jest to coś co buduje się przez dłuższy okres czasu. To dlatego nowi przedsiębiorcy często zaczynają swoje firmy od logo i wizytówek. Wizerunek to coś to buduje się miesiącami i latami. Dlatego jeżeli jeszcze nie zacząłeś budować swojej marki to doczytaj artykuł i zacznij myśleć nad możliwymi korzyściami.

Budowanie marki sprawia, że Twoja firma jest pierwszą, o której myślą ludzie, gdy zastanawiają się nad zakupem. To ważne, ponieważ chcesz, aby ludzie ufali Twojej marce i wybierali ją spośród innych opcji na rynku. Na początku, kiedy ludzie zaczynają zauważać Twoją markę, mówimy o „świadomości”. To jak podniesienie ręki i zawołanie: „Hej, jestem tu!”. Im więcej osób wie o twojej marce, tym większa szansa, że ​​ktoś Cię zapamięta.

Przytoczę tutaj przykład z życia wzięty, pewnej firmy, która głównie zajmuje się wymianą opon. Kiedy zaczynali oni swoją działalność bardzo się starali o dobry wizerunek. Między innymi stosowali taki zabieg na powitanie nowego klienta. Jak tylko klient zgłosił się do tego warsztatu po paru chwilach zjawiali się wszyscy pracownicy i mówili klientowi proste „Dzień dobry”. To naprawdę wystarczyło by zacząć budować wizerunek uprzejmego i profesjonalnego. Każdy kto powracał z tamtego warsztatu opowiadał o tym jak został uprzejmie powitany. Także nawet takie drobnostki, pomagają i pokazują jak ważne jest budowanie marki. No i jak pomaga to w szerzeniu dobrego słowa o marce i firmie.

Budowanie marki jest bardzo ważne. Pomyśl o lokalnych biznesach lub o biznesach, które są Ci znajome. O której masz najlepsze zdanie? O której masz najgorsze zdanie? Gdzie lubisz kupować. Korzystając z usług jakiej firmy jesteś pewny dobrego rezultatu? Zauważ, że o każdej z tych firm masz jakieś zdanie. Pomimo tego to nie tak, że usiadłeś któregoś dnia i postanowiłeś spisywać za i przeciw każdej marki. Po prostu podświadomie wytworzyłeś u siebie pewien obraz każdej firmy z której usług korzystałeś. Tak samo jest z Twoją firmą i Twoją marką. Już po pierwszym kontakcie z Twoją marką, klient wyrobi sobie jakieś zdanie o Tobie, zapamięta Cię dobrze, źle lub zapomni na zawsze. Dlatego ważne jest by zapamiętał i zapamiętał pozytywnie.

Marka to wyraźny wizerunek

Myśląc o największych markach mamy w głowie bardzo konkretny obraz ich usług i produktów. Przykładowo Microsoft, zapewne wiesz co to za firma, czym się zajmuje i dla kogo jest skierowana ich oferta. Ponieważ marki sukcesu, to marki konkretne. Marki, które mają jasno określony cel, przejrzysty produkt/usługę i konkretnego klienta. Chcąc stworzyć dla siebie i dla swojej firmy taki wyraźny wizerunek musisz postąpić podobnie. Musisz odpowiedzieć sobie na pytania, które pomogą Ci się wyróżnić:

  • Co: co, kto i czym jest Twoja firma/marka. Kim jest, czym się zajmuje?
  • Dla: dla kogo skierowana jest oferta marki. Kto jest Twoim klientem idealnym i szukanym?
  • Czy,: czym się zajmujesz konkretnie i wyraźnie. W czym się specjalizuje Twoja marka?

Wykorzystując powyższą wiedzę zastosujmy ją dla kilku przykładowych biznesów:

  • Agencja nieruchomości kontra Agencja nieruchomości dla ludzi chcących szybko kupić swój pierwszy dom. – ogólnik, agencja jak każda inna kontra konkretne firma dla konkretnego klienta.
  • Warsztat samochodowy kontra Warsztat samochodowy specjalizujący się w serwisie klimatyzacji. – mechanik kontra mechanik, który na pewno naprawi mi klimę,
  • Agencja marketingowa kontra Agencja marketingowa dla nowych biznesów chcących wyróżnić się na tle konkurencji,
  • Agencja reklamy kontra Agencja reklamy, która pomoże Ci profesjonalnie wystartować na targach branżowych,
  • Grafik komputerowy kontra Grafik specjalizujący się na wizualizacjach 3D elewacji budynków.

Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety. Wyraźny wizerunek to jest to czego szuka klient. Klient szuka rozwiązania swojego konkretnego problemu. Problem rzadko jest ogólny i niesprecyzowany.

To od czego zacząć to budowanie marki?

Pierwszą rzeczy na jaką należałoby zwrócić uwagę jest profesjonalne podejście do klienta i chęci zrozumienia. Profesjonalne podejście oznacza wykonywanie działań zgodnie z wysokimi standardami etycznymi, uczciwością oraz skupienie na osiągnięciu celów biznesowych. Drugą rzeczą jest poprawa obsługi klienta, czyli jasna komunikacja, rozwiązywanie problemów klientów oraz dbanie o ich satysfakcję, co przekłada się na budowanie długotrwałych relacji z klientami i pozytywny wizerunek firmy. Co dalej?

Zadaj sobie pytania i spisz odpowiedzi

Proste, zadaj sobie pytania a uzyskane odpowiedzi pomogą Ci w budowaniu Twojej marki.

Czyli po pierwsze, co? Czym i kim jest Twoja marka? Co robisz? Jaki masz cel w tym co robisz? Czym jest Twój produkt? Jakie problemy rozwiązuje Twój produkt? Jakie są cechy oferowanych produktów? Jakie emocje ma wywoływać Twoja marka? Co chciałbyś osiągnąć? Czym wyróżnia się Twoja konkurencja? Czym wyróżnia się Twój produkt? Jak opisałbyś swoją markę w dwóch zdaniach? Czy to ogólnik czy wyraźna propozycja dla klienta?

Po drugie, dla kogo? Dla kogo jest skierowana Twoja marka, produkt i biznes? Mając określone potrzeby i cele, zidentyfikuj miejsce, w którym już dotarłeś z produktem lub usługą, a także określ grupę docelową, do której chcesz skierować swoją ofertę w przyszłości. To istotny aspekt, który będzie wpływać na sposób komunikacji twojej marki. Wyznacz swoją grupę docelową czyli Twojego idealnego klienta. Śledź dane na temat tego kim są lub byli Twoi dotychczasowi klienci.

Kolejny krok Twojej marki – spójny wizerunek

Określ swój wizualny wizerunek. Chcesz być odbierany jak profesjonalista czy może jako ktoś kto raz robi coś w ten sposób a raz inny sposób? Przychodzisz do pracy codziennie w innym ubraniu czy zawsze masz białą koszulę? Spójny wizualny wizerunek marki sprawia, że Twoja marka jest łatwiej rozpoznawalna i buduje zaufanie wśród klientów. Dlatego ważne jest, aby dbać o spójność we wszystkich aspektach wizualnej komunikacji marki. Aby stworzyć spójny wizerunek(czy inaczej identyfikację wizualną), warto skupić się na kilku elementach:

  1. Logo: Opracuj logo, które będzie reprezentować Twoją markę. Powinno być łatwo rozpoznawalne i czytelne w różnych kontekstach.
  2. Kolorystyka: Wybierz paletę kolorów, które będą kojarzone z Twoją marką i stosuj je konsekwentnie we wszystkich(lub w większości) materiałach marketingowych.
  3. Typografia: Dobierz fonty, które będą współgrać z charakterem Twojej marki i używaj ich spójnie w różnych materiałach graficznych.
  4. Grafika i zdjęcia: Określ styl grafiki i zdjęć, który będzie odpowiadał wizji marki. Stosuj konsekwentnie wybrane elementy graficzne, aby utrzymać spójność wizualną.
  5. Sposób prezentacji: Zadbaj o jednolity sposób prezentacji materiałów, np. na stronie internetowej, w mediach społecznościowych czy w materiałach drukowanych.
  6. Identyfikacja wizualna: Utwórz zestaw wytycznych dotyczących używania logo, kolorów, czcionek i innych elementów wizualnych. Zapewnij, aby wszyscy pracownicy i partnerzy korzystali z tych wytycznych. Czyli wyglądaj zawsze tak jak chcesz wyglądać.

Zwróć uwagę na spójny wizerunek wizualny naszej firmy i strony reklamada.

Zadbaj o świadomość swojej marki

Logo i wizualna identyfikacja firmy marketingowej z jastrzębie zdrój Reklamada.

Po ustaleniu planu działania, tożsamości i identyfikacji wizualnej, czas skoncentrować się na sprzedaży. Jednak nikt nie kupi czegoś, o czym nie wie. Dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu zwiększenie świadomości marki, czyli tzw. brand awareness.

W komunikacji marki należy upewnić się, że każdy przekaz odzwierciedla jej wartości i misję. Na przykład, jeśli sprzedajesz karmę dla zwierząt i chcesz, aby twoja marka była kojarzona z adopcją zwierząt, nie możesz jednocześnie promować zakupu zwierząt jako prezentów okolicznościowych 😀

Dlatego też szczerość jest niezwykle istotnym elementem budowania marki. Jeśli mówisz jedno, a robisz coś zupełnie innego, ludzie to wcześniej czy później zauważą i stracisz wiarygodność, którą budowałeś przez długie miesiące.

Możesz poprawić świadomość swojej marki na wiele sposobów np:

  • Program poleceń: Zachęcaj klientów do polecania Twojej marki poprzez udostępnianie lub zapraszanie określonej liczby osób, co nagradzasz rabatem, dostępem do funkcji premium itp. Przykładem takiej strategii jest kampania Dropboxa, oferująca dodatkową przestrzeń dyskową za polecenie nowych użytkowników. Dzięki temu klienci sami propagują Twoją markę wśród swoich znajomych.
  • Aktywność i promocja w mediach społecznościowych: Obecność w social media jest nieodłączną częścią strategii marketingowej większości marek. Tworzenie interesującej treści na publicznych profilach pomaga zwiększać zasięgi. W przypadku potrzeby wsparcia płatną promocją, koncentruj się na kanałach najbardziej wartościowych dla Twojej marki.
  • Akcje promocyjne: Rabaty dla pierwszych klientów, pakiety zniżkowe czy darmowe materiały (np. szkoleniowe) przyciągają nowych klientów i tworzą bazę dla kolejnych kampanii marketingowych. Tworzenie specjalnych landing page’ów zachęcających do pozostawienia adresu e-mail pomaga w budowaniu kontaktu z potencjalnymi klientami.
  • Gratisy: Gadżety z logo marki, takie jak długopisy, notatniki czy kubki, angażują obdarowanych zgodnie z zasadą wzajemności, co może prowadzić do zakupu produktu lub skorzystania z usługi.
  • Newsletter: jest wykorzystywany jako narzędzie marketingowe do regularnego przesyłania wartościowych treści, informacji o nowościach, promocjach oraz budowania relacji z klientami i pozyskiwania potencjalnych klientów poprzez bezpośredni kontakt e-mailowy.

Budowanie marki to inwestycja i ciężka praca

Podsumowując, budowa marki i jej „konserwacja” nigdy się nie kończy. Zawsze można coś poprawić i dążyć do doskonałości. Tak samo utrzymanie aktualnego wizerunku marki kosztuje coraz więcej wysiłku wraz z rozwojem naszej firmy.

Wspomniany w połowie artykułu warsztat samochodowy, który wybił się uprzejmą obsługą i radosnym powitaniem każdego klienta, przestał z czasem dbać o obsługę klienta. Teraz warsztat kojarzony jest z tego, że już klient ich nie obchodzi a obchodzi ich kasa. (Tutaj warto nadmienić, że prawdopodobnie wcale nie chodzi im tylko o kasę ale tak zostają odbierani przez klientów. Może tylko przytłacza ich nadmiar pracy)Teraz każdy mówi, że się dorobili i już nie są tacy uprzejmi. Poeta powiedziałby, że „w dupach się poprzewracało.” To doskonały przykład na to, że budowanie marki i wizerunku to niekończąca praca i coś co budowało się latami można łatwo zaprzepaścić.

Więc, budujcie i nie przestawajcie!

Dodatkowe ciekawe materiały na temat budowy swojej marki:
Artykuł z wenet „Jak budować wizerunek marki?”
Super artykuł dla kogoś kto zna język angielski. Ze strony wix,com „How to build a brand”

Twój koszyk
Scroll to Top