Jak zrobić wizytówkę za darmo samemu?

Jak zrobić wizytówkę samemu? Ten artykuł odpowie na to pytanie. Spróbuję tylko, bo w trakcie pisania odkryłem, że to więcej pracy niż mi się początkowo wydawało. Oczywiście pytającemu chodzi o projekt. Druk w warunkach domowych jest zupełnie bezsensowny. Nawet jeżeli uda nam się coś wydrukować co będzie przypominać wizytówkę to nie będzie to wyglądać profesjonalnie. Utracimy na wizerunku. No i oczywiście zmarnujemy czas. Projekt graficzny to co innego. Jeżeli mamy jakiekolwiek zacięcie graficzne i zmysł tego co wygląda dobrze możemy spróbować swoich sił.

Czego będziemy potrzebować do projektu wizytówki?

  • Treści – czyli dane jakie chcemy umieścić na wizytówce. To chyba oczywiste. Warto sobie spisać wszystkie wymagane informacje jakie chcemy zawrzeć w naszej wizytówce.
  • Zdjęcia, grafiki – jakieś dobrej jakości zdjęcia naszych produktów lub obrazujące wykonywane przez nas usługi. Potrzebujemy na wizytówce czegoś co odpowie na pytanie CO? Co to jest? Co sprzedajemy, czym się zajmujemy? Później odpowiadamy na pytanie KTO? czyli my, nasza firma, nasze imię, nazwisko, nr telefonu.
  • Inspirację – Jeżeli nie mamy zmysłu do projektowania graficznego, warto wspomóc się referencjami z Internetu. Np. jeżeli nasza identyfikacja wizualna stawia na kolor niebieski, wpisz do googla „niebieskie wizytówki” albo po angielsku „blue business cards”. Po angielsku pewnie zwróci Ci więcej wyników. Warto zwrócić uwagę na stosowane szablony i układy.
  • Program graficzny – bez tego się nie obędzie. No i niestety tutaj zaczynają się schody. Nie będę zanudzał. W tym poradniku postawimy na darmowy program graficzny do grafiki wektorowej – Inkscape.
  • Drukarnia – ktoś to musi wydrukować. Drukarnia określi nasz szablon, czyli rozmiar fizycznej wizytówki z tzw. spadami. Jeżeli mamy drukarkę to warto wydrukować parę wizytówek. Takie prototypy pozwolą łatwiej wyłapać błędy, które na ekranie komputera mogły być mniej widoczne.

Dodatkowo warto jeszcze przeczytać poprzedni post traktujący o tym jak zaprojektować wizytówkę od strony teoretycznej.

Darmowy program do projektowania wizytówek

Jak zrobić wizytówkę przy użyciu programu Inkscape

Inkscape to bezpłatne i otwarte oprogramowanie do grafiki wektorowej, które umożliwia tworzenie profesjonalnych projektów graficznych. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika i wszechstronnym narzędziom, Inkscape jest doskonałym narzędziem dla projektantów, ilustratorów i grafików. Program obsługuje format SVG (Scalable Vector Graphics), co pozwala na elastyczne skalowanie grafiki bez utraty jakości. Inkscape oferuje także zaawansowane funkcje, takie jak edycja trójwymiarowa, gradienty, efekty specjalne i wiele innych, umożliwiając użytkownikom swobodne wyrażanie swojej kreatywności w projektowaniu grafiki wektorowej.

No i dobra, możemy sobie pobrać ten program za darmo. Link do pobrania najlepszego darmowego programu do grafiki wektorowej. W czasie pisania tego artykułu aktualną wersją Inkscape jest 1.3.2. Na takiej wersji będziemy tutaj operować. Odpalamy program i tworzymy nowy pusty projekt.

Pole robocze projektu wizytówki

Po otwarciu się programu warto spędzić trochę czasu na zaznajomienie się z interfejsem. Czyli poklikajcie sobie na wszystko co jak działa. Najlepsza metoda nauki. Oki, 10 minut na bezmyślne klikanie minęło. By przystąpić do projektowania należy ustalić nasze pole robocze, nasz docelowy rozmiar projektu.

Naciskamy kombinację klawiszy Ctrl + Shift + D i otwiera nam się okno dialogowe jak poniżej.

okno dialogowe ustawień obszaru roboczego w programie graficznym inkscape

Należy tutaj wybrać docelową orientację, czyli poziomo czy pionowo. Najważniejszy jest sam rozmiar, który standardowo podawany jest w milimetrach. W Polsce najpopularniejszym rozmiarem wizytówki jest 90×50 i 85x55mm. Natomiast jest jeszcze jedna ważna rzecz o której należy pamiętać. Mianowicie tzw. spady. Spady to jest to co drukarnia odetnie z naszego pliku graficznego. Spady należy dodać do każdej ze stron naszego projektu. W przeciwnym wypadku coś może zostać obcięte, jakiś napis za blisko brzegu itp.

Rozmiar wizytówki /Spad2mm3mm
85×5589x59mm91x61mm
90×5094x54mm96x56mm

Dla ułatwienia załączam taką mini tabelę z rozmiarami. Dobra, ustalamy sobie, że nasza wizytówka będzie w formacie 85×55 a drukarnia ma 3mm spady. Więc w powyższe okno dialogowe wpisujemy 91x61mm. Po czym zamykamy okno dialogowe.

Kolejny krokiem jest stworzenie prostokąta, który będzie wyznaczał obszar naszej wizytówki bez spadów. W ten sposób będziemy widzieli co i gdzie umieścić.

Z lewego menu narzędziowego, wybieramy 4 od góry. Taki mały kwadracik. Wybierz to narzędzie klikając je. Później w obszarze strony znowu kliknij, przeciągnij i upuść. Po prostu narysujesz kwadrat o losowych wymiarach w losowym miejscu. Jak na grafice poniżej:

Jak zrobić wizytówkę - pierwsze kroki prostokąt

Prostokąt jest aktualnie wybranym elementem, aktywnym, co symbolizując strzałki w jego rogach i charakterystyczna obwódka. Zaznaczony prostokąt możemy dowolnie edytować, przesuwać itp. Na górze w pasku narzędziowym jest obszar podstawowych wymiarów i położenia. Żeby nasz prostokąt był użyteczny należy odsunąć go od krawędzi o spady i ustawić jego wielkość na wcześniej ustalone 85x55mm. Jak na obrazku poniżej:

pasek narzędziowy program graficzny inkscape

Tak ustawiony prostokąt jest naszym całym obszarem roboczym. Naszą całą wizytówką. Pole poza nią jest spadem do odcięcia. I to by było na tyle. Do projektu możemy teraz dodawać cokolwiek byle nie wyjechać poza pole naszego prostokąta 85×55.

Eksport projektu wizytówki do druku

Minęło pewnie z 5 godzin i jesteśmy zadowoleni z efektu naszych prac? Pora zapisać plik do druku.

Własnoręczny projekt graficzny wizytówki efekt

Stworzyliśmy taką piękną wizytówkę :D. Jak to teraz zapisać i przesłać do drukarni? Musimy nasze dzieło zapisać do preferowanego formatu drukarni. Najpewniej będzie to format .pdf.

Więc, po kolei, klikamy w górnym menu. Plik -> Zapisz Jako -> Jako typ pliku wybieramy .pdf. Po wybraniu nazwy pliku i po kliknięciu na zapisz, wyskoczy dodatkowe okienko dialogowe.

okno eksportowania projektu graficznego wizytówki

Dla drukarni czasami może mieć znaczenie wybór odpowiedniej wersji PDF. Pierwszy czerwony prostokąt. Potem, zmiana tekstu na krzywe, drugi prostokąt. No i warto jeszcze wpisać w pole rasteryzacji 300dpi. Na wszelki wypadek.

Za tak wyeksportowany projekt graficzny do druku na pewno otrzymamy pochwałę od drukarni. Bo zazwyczaj klienci przesyłają im jakieś dziwolągi z Painta w formacie jpg.

Zaprojektuj sam wizytówkę – Podsumowanie

Jak zrobić wizytówkę za darmo? Trzeba spróbować 🙂 Spróbuj a na pewno będzie to dobra zabawa i nauka. No i pamiętaj najważniejszy jest włożony czas i wysiłek. Pierwszy projekt pewnie będzie straszył ale każdy kolejny będzie lepszy. Nie bój się porażek, to one czynią Cię lepszym. Zobacz poniżej jak wygląda to od strony profesjonalnej:

proces projektowania usług graficznych w wektorze
Shopping Cart
Scroll to Top