Strony Internetowe – definicje, pytania i trudne sprawy
Nie kupujmy kota w worku bo może okazać się psem. Tymi słowami zaczynamy artykuł w, którym objaśnimy niektóre z pozoru trudne słowa i definicje w świecie stron internetowych. Dla kogoś nietechnicznego i dla kogoś kto zastanawia się nad zakupem swojej strony internetowej. Przed zakup i inwestycją we własną witrynę warto poświęcić kilka chwil na zrozumienie tego co się kupuje.
Dla nas sytuacja wygląda tak – kupując samochód, mniej więcej wiemy co to jest. Cztery koła, kierownica i silnik. Mając jakąś tam podstawową wiedzę nie kupimy samochodu bez jednego koła. Niestety w przypadku strony internetowych takich kół i silników jest bardzo wiele. Nikt nie uczył nas czym właściwie jest strona internetowa. Dlatego o pomyłkę nietrudno i mówiąc prosto i wyraźnie – bez wiedzy zamiast użytecznej strony możemy tylko stracić pieniądze.
W artykule postaramy się możliwie prosto objaśnić najważniejsze rzeczy związane ze stronami internetowymi. Taki słowniczek dla początkujących i dla ludzie zastanawiających się nad inwestycją w stronę internetową. Odpowiemy też na kilka popularnych pytań, które stawiają sobie ludzie chcący zainwestować w stronę www.
Strony Internetowe – co trzeba wiedzieć
Strona Internetowa – definicja
Mówiąc prosto jest to zbiór dokumentów tekstowych dostępnych na komputerze ze stałym dostępem do Internetu. Te dokumenty są udostępniane tak by każdy mógł je odczytywać. To taka nasza definicja. Czemu strony wyglądają jak wyglądają? Dlatego, że mają konkretny cel – przekazanie informacji. To dlatego tak przypominają gazety i czasopisma. Bo w większości strony to zbiory artykułów.
Objaśnijmy to na przykładzie tego artykuły, który teraz czytacie. Jest to nic innego jak tekst z kilkoma obrazkami i w jakiejś tam estetycznej kompozycji. Tylko tyle i aż tyle. Każdy może ten artykuł odwiedzić i przeczytać ponieważ pliki zawierające ten tekst i te obrazki są na ogólnodostępnym komputerze na stale podłączonym do sieci Internet.
Dlatego też posiadanie strony internetowej wiąże się z dwojakimi kosztami. A – budową i stworzeniem strony i B – kosztem utrzymania. Musimy komuś przecież zapłacić za trzymanie naszych plików na stale w Internecie.
Najlepsza strona internetowa – definicja
Jest to strona internetowa wykonana przez firmę Reklamada. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na strony internetowe.
Sorka, taki nasz humor 😀
Domena Internetowa – definicja
Posługując się prostym językiem domena jest to „nazwa” naszej strony. Jest to folder, który zawiera wszystkie nasze teksty, artykuły, obrazki, filmy, pocztę e-mailową. Posiadanie własnej nazwy domeny wiąże się z corocznym kosztem. Kosztuje około 60-160zł(Może kosztować znacznie więcej w zależności od końcówki po kropce)
Przykładowo w adresie: www.wp.pl domeną jest „wp”
W adresie www.kotek.piesek.pl domeną jest „piesek”.
Serwer – definicja
Serwer to komputer lub program, który świadczy usługi innym, najczęściej właśnie w Internecie. Skojarzcie to sobie tak, że serwer serwuje Wam pliki stron internetowych. Wygląda to mniej więcej tak – wpisujecie adres jakiejś strony internetowej i klikacie enter – Wasza przeglądarka internetowa wysyła zapytanie do serwera/serwerów – Serwery serwują odpowiedź w postaci plików tekstowych, graficznych itp.
Hosting – definicja
Jest to usługa udostępniania miejsca na jakimś serwerze. Ktoś musi trzymać naszą stronę internetową zawsze dostępną w sieci Internet. Bez względu na awarie i braki zasilania. Strona jest zawsze dostępna. W większości przypadków aż w 99.5% czasu całego roku. Ktoś tego pilnuje, ktoś dba by działało i za to się płaci. Hosting wiąże się z coroczną bądź comiesięczną opłatą. Hosting kosztuje od około 30zł/rocznie do tysięcy złotych miesięcznie zależnie od funkcji i wymaganej wydajności. Więcej na wiki.
CMS/WordPress – definicja
Każdy kto zastanawiał się nad inwestycją we własną stronę internetową zetknął się zapewne z tymi słowami. CMS lub WordPress. Co to jest? Są to programy, które ułatwiają budowę i administrację stronami internetowymi. CMSów na rynku jest całe mnóstwo a WordPress jest po prostu najpopularniejszym. Dzięki zastosowaniu tzw. CMSów jest łatwiej, szybciej i taniej. No i jest mniej technicznie. Strony zbudowane w oparciu o jakiś CMS są zazwyczaj łatwo edytowalne nawet dla ludzi bez wiedzy technicznej.
HTML, CSS, PHP, JavaScript – definicje
Nie będziemy tutaj definiować każdego z osobna bo to nikomu do szczęścia nie jest potrzebne. Są to po prostu budulce stron internetowych, jak cegły są budulcem domu. Każde z tych narzędzi ma swoje konkretne przeznaczenie. HTML to struktura strony internetowej – ściany domu. Język CSS określa wygląd i styl strony – kolory ścian, płytki, panele. Zaś PHP i JavaScript odpowiadają za funkcje i dynamiczność stron – podgrzewanie domu, włączanie/wyłączanie świateł. Tyle, struktura, wygląd, funkcje.
Protokół HTTPS – definicja
Najpierw słowo protokół. Protokół jest to zbiór definicji i zasad w jakich odbywa się komunikacja. Jeżeli dwie strony posługują się tym samym językiem i tym samym protokołem to mogą się efektywnie porozumieć. Protokół to nie sam język, to zbiór zasad w jakim odbywa się komunikacja. Przykładowo, na słowa „do widzenia”, ludzie odpowiedzą „do wiedzenia” i obie strony uznają wówczas rozmowę za skończoną. W świecie komputerów rozmowa bez protokołu jest niemożliwa, komputer z drugim się nie dogada.
HTTP to protokół komunikacji pomiędzy serwerami zawierającymi strony internetowe a odbiorcami. Dodatkowa literka S na końcu HTTP oznacza Secure, z angielskiego „bezpieczny”. Teraz ważna rzecz, co jest bezpieczne? Bezpieczna jest sama komunikacja, sam przesył danych. HTTPS nie gwarantuje tego, że nasza strona będzie bezpieczna. Nie uchronimy się w ten sposób przez włamaniem i wirusami.
Częste pytania dotyczące stron internetowych
Teraz jak już rozumiecie podstawowe pojęcia warto napisać kilka słów z perspektywy kogoś kto stronę będzie kupował.
Hosting, domena – kto powinien za to płacić?
Zawsze powinien płacić klient. Jest niewskazane by hostingi i domeny obsługiwała agencja marketingowa czy jakiś webmaster lub twórca naszej strony. Jest ku temu prosty powód. Mianowicie, co się stanie jeżeli ktoś zapomni zapłacić za odnowienie domeny? Straty mogą być ogromne a domena nie do odzyskania. Co jeżeli nasz twórca strony, agencja marketingowa przestanie istnieć lub zbankrutuje? Co się stanie z naszą stroną? Wtedy możemy utracić ją bezpowrotnie. Zwłaszcza domena, ta nazwa z którą wiążemy nasz biznes i reputację.
Protokół HTTPS – czy gwarantuje bezpieczeństwo?
Możecie się z nami nie zgodzić ale w większości przypadków nie jest to aż takie ważne. Mamy na myśli bezpieczeństwo, protokół sam w sobie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Wielu ludzi w ogóle nie rozumie z czym to się je. Jest to smutne jak wielu webmasterów wciska kit swoim klientom, mówiąc HTTPS = bezpieczna strona.
Jest to obecnie standard transmisji danych w Internecie. Tak, powinniśmy tego użyć na swojej stronie internetowej. Tak, jest to ważne w wielu przypadkach. Nie, nie gwarantuje to bezpieczeństwa. Dlaczego? Szyfrowany jest przesył i tylko przesył, nie zawartość. Czyli? Dzięki HTTPS zamiast zwykłego listu wysyłamy nasz list w sejfie. Dlaczego to nie gwarantuje ochrony? Ponieważ w sejfie może być bomba. Tak, bomba będzie „bezpieczna” ale odbiorca już nie bardzo. Dlatego cyberprzestępcy używają HTTPS tak często jak zwykli użytkownicy Internetu.
Czy strona internetowa musi być responsywna?
Responsywna znaczy, ze wygląd strony dopasuje się do ekranu urządzenia odbiorcy. Na telefonie strona wygląda nieco inaczej, na kompie inaczej. Tak strona powinna być responsywna. Ktoś kto buduje strony przy użyciu CMSa jak WordPress na pewno stworzy nam stronę responsywną dlatego, że większość stron jest oparta o szablony. Szablony te są już same w sobie responsywne i dostosowane do nowoczesnych telefonów. Możemy łatwo sprawdzić czy nasza strona jest responsywna np. otwierając ją na telefonie i na komputerze. Możemy stronę otworzyć na komputerze i powoli zmniejszać okno przeglądarki. Strona responsywna powinna się dostosowywać do coraz mniejszego okna.
Czemu moja strona www nie jest widoczna w Google?
Trudny temat. Jest wiele sposobów by zadbać o widoczność naszej strony w Internecie. O jednej rzeczy należy pamiętać, bez odpowiedniej optymalizacji i pozycjonowania nikt nie wejdzie na Waszą stronę. Na Waszą stronę wejdzie tylko ktoś kto zna jej adres. Skąd ma znać jej adres?? Jest znajomym albo z rodziny.
Nikt poza znajomymi i rodziną nie odwiedzi Waszej strony i będą to wyrzucone pieniądze. Dlatego należy zadbać o odpowiednią strategię widoczności. Można pisać artykuły(jak ten tutaj), można prowadzić bloga, można prowadzić instagrama, można kupować reklamy. Bez treści, bez aktualizacji, nikt Was nie odnajdzie. Google wyrzuca z wyników wyszukiwań strony, które uzna za opuszczone, nieaktualizowane lub z małą ilością treści.
Co jest najważniejsze na stronie internetowej?
Nie, nie jest to niesamowity wygląd i super efekty. Nie są to animacje, ani układ strony. Najważniejsza jest treść i funkcjonalność. Czytalibyście gazetę z ładną okładką ale z gównianą treścią? Raczej nie. Tak samo jest w Internecie. Treść gwarantuje widoczność w sieci i przyciąga klientów. Istnieje masa sklepów internetowych z przestarzałą szatą graficzną a jednak towar sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Dlatego, że liczy się treść, produkt, usługa, nie najnowocześniejsze bajery i fajerwerki.
Jak zadbać o bezpieczeństwo strony?
Jeżeli sami edytujemy swoją stronę internetową to należy pamiętać o dwóch rzeczach. Jeżeli jesteście amatorami to Wam w zupełności wystarczy. Po pierwsze, hasła, mają być długie. Nie, nie zmieniamy haseł co miesiąc. Mają być długie i unikalne. Proponujemy 14 znaków, małe, duże litery, znaki specjalne i cyfry. Nie używajcie tego hasła nigdzie indziej. Dodatkowo polecamy 2FA, czyli uwierzytelnianie dodatkowym składnikiem.
Po drugie, aktualizacje. Jeżeli sami dbacie o własną stronę i jest oparta o jakiś system CMS to musicie go aktualizować. Tak jak aktualizujecie apki w telefonie co jakiś czas, tak i oprogramowanie strony należy co jakiś czas zaktualizować.
Ile powinna kosztować strona internetowa?
To zależy. Stronę internetową można wykonać w 5minut i może ona spełniać swoją rolę. Parafrazując, ile powinien kosztować samochód? 1000, 5000, 20000, 2000000zł? Wszystko zależne jest od Twoich oczekiwań pod względem funkcjonalności, ilości podstron i włożonej pracy programistów i grafików.
Typowym i bardzo popularnym stylem wykonania strony internetowej jest strona wizytówka. Czyli Twoja oferta, kontakt do Ciebie, jakaś galeria i tyle. Taka strona może kosztować od około 2000zł.
Jak dbać o swoją stronę internetową?
Jeżeli sam rozwijasz swoją stronę to musisz mieć na uwadze 3 ważne kwestie.
- Reklama/promowanie strony i aktualizacja jej treści,
- Aktualizacje oprogramowania, jeżeli takowe występuje,
- Backup, czyli wykonywanie kopii bezpieczeństwa swojej strony.
Ile kosztuje roczne utrzymanie strony internetowej?
To zależy. Zależy od wielkości naszej strony, ilości odwiedzających i samej funkcjonalności strony. Przykładowo, jeżeli nasza strona jest sklepem internetowym to wymaga znacznego nakładu pracy. Poniżej trzy rzeczy składające się na koszt utrzymania strony:
- Aktualizacje, dodawanie nowych treści – od 1200zł/rok
- Domena, nazwa naszej strony – od 60zł/rok
- Hosting/serwer – od 80zł/rok
Apropo pierwszego punktu, aktualizacje i dodawanie treści to tak naprawdę główny koszt. 1200zł na rok to bardzo mała kwota. Możemy powiedzieć, że dodajemy treści sami. Tylko zastanówcie się ile czasu zabiera Wam dodawanie treści i aktualizacji. Nie ma nic za darmo. Jeżeli coś jest taniej to najpewniej przyjdzie nam zapłacić własnym czasem.