Jak zaprojektować ulotkę w Canvie i ją wydrukować

Projektując grafikę z myślą o wyświetleniu je w Internecie to jedno, a przygotowanie takiego projektu do druku to co innego. Program Canva jest darmowym programem do projektowania graficznego i na pewno przemawia do wielu ludzi swoją prostotą obsługi. Prosta obsługa ma jednak swoje konsekwencje. O wadach i zaletach programu napiszę w tym artykule. No i przedstawie kroki, które należy podjąć by nasz projekt jako tako się wydrukował 🙂

Jeżeli chcesz poczytać o tym jak w profesjonalny sposób zaprojektować wizytówkę przy pomocy canvy to zapraszamy do kolejnego artykułu.

Pogląd interfejsu programu canva.
Element interfejsu programu Canva – Elementy, który pozwala dodawać grafiki do naszego projektu.

Wady programu Canva jako aplikacji do druku

1. Niepewnej jakości grafiki – O co chodzi? W canvie można sobie w bardzo łatwy sposób dodawać różne grafiki i elementy do naszego projektu. No i teraz jak to w ogóle działa? Tego nie wie nikt. Wstawiamy sobie do naszego projektu coś co nam się spodobało. Możemy taki element w dowolny sposób skalować. Skalując możemy popsuć jakość naszego docelowego druku nawet o tym nie wiedząc.

2. Niepewny rozmiar pliku wyjściowego. Eksportując nasz projekt do druku, klikamy -> Udostępnij -> Pobierz -> Jako typ pliku wybieramy PDF do druku. I w zasadzie nie mamy żadnej kontroli nad plikiem wyjściowym.

3. Kolory RGB – Chodzi o to, że drukarnie korzystają z innego systemu zarządzania kolorem. Więc może ale nie musi pojawić się problem z odwzorowaniem kolorów w naszym wydruku. Canva obsługuje CMYK, czyli to czego powinniśmy użyć ale tylko w wersji PRO. Tę wadę mogę wybaczyć bo nie ma na rynku darmowych programów, które umożliwiają projektowanie w CMYKu. Dodam jeszcze, że Canva w wersji PRO jest dostępna za darmo przez 7 dni dla każdego.

4. Spady – to znak dla drukarni tego co można odciąć a co ma zostać po wydruku projektu. Drukarnie są ekonomiczne między innymi dlatego, ze drukują ogromne ilości na dużych formatach. Później docinają co jak trzeba. Program Canva z tego co widziałem, ma spady ale 3mm dla każdego projektu. Nie udało mi się tego nigdzie zmienić. Nie pozostaje nam nic innego jak dobranie później drukarni, która właśnie obcina spady na 3mm lub mniej. Są jednak drukarni, które tną 5mm, wtedy mogą coś przez przypadek odciąć.

5. Brak możliwości eksportowania napisów projektu do krzywych. Też utrudni pracę drukarni lub nawet uniemożliwi wydruk. Jednak dla projektów małoformatowych jak ulotki będzie to raczej bez znaczenia.

Zalety programu Canva

Interfejs Do druku w Canvie.

1. Łatwość obsługi – Program do projektowania grafiki Canva jest serio bardzo prosty w obsłudze. Po rejestracji prowadzi nas za rękę objaśniając każdą potrzebną funkcję.

2. Gotowe szablony – W programie dostępny jest ogrom gotowych szablonów. Można sobie kliknąć np. koperta C6 i projektować!

3. Darmowe elementy graficzne – Klikamy przycisk z lewej Elementy i można wyszukać sobie czego dusza zapragnie. Dodatkowo elementy te można w łatwy sposób edytować, np. skalować czy zmieniać kolory.

4. Drukowanie bezpośrednie – W Canvie mamy możliwość wysłania naszego projektu bezpośrednio do ich zaprzyjaźnionych drukarni. Może nie jest najtaniej ale nie trzeba nigdzie plików przesyłać. No i w tym wypadku nie należy się martwić o spady. Bo na pewno mają to ustalone ze swoimi partnerami.

5. Gwarancja zadowolenia – tak jak i my, Canva oferuje Gwarancję zadowolenia. Podpatrzyli od najlepszych. Cytując – „Jeśli znajdziesz w swoim zamówieniu coś do poprawy, daj znać! Naprawimy to: wydrukujemy zamówienie ponownie lub zwrócimy Ci pieniądze”

Obrazek przedstawia masę dostępnych projektów w Canvie.
Zrzut ekranu przestawia mnogość oferowanych szablonów w Canvie

Darmowe projektowanie z Canvą

Jak zaprojektować ulotkę w Canvie i ją wydrukować??

Dobra teraz odpowiemy sobie na to pytanie. Po pierwsze przechodzimy na stronę główną Canvy. Rejestrujemy się jeżeli nie macie konta. Potwierdzamy konto z e-maila.

Canva się nas pyta „Co dzisiaj zaprojektujesz?„. My chcemy prostą ulotkę. Można wpisać „Ulotka” jednak większość projektów jest tam płatna. Zresztą sami stworzymy coś lepszego. 🙂 Klikamy ikonę do druku i z sekcji popularne klikamy sobie „Ulotka (A4 21×29,7cm)”

Darmowy Projekt zimowy w canvie przykład

Canva proponuje wybór jakiegoś szablonu. Jako, że chcemy zaprojektować na szybko. Korzystamy z gotowego szablonu. Jest zima więc wpisujemy sobie zima. Wybieramy coś co nam się podoba i klikamy.

Edytujemy nasz projekt. Większość dostępnych i darmowych szablonów w Canvie będzie zapewne po angielsku. Tym się nie należy przejmować. Jak nie umiecie angielskiego to po prostu zmieńcie napisy na cokolwiek co wydaje się odpowiednie. Tutaj akurat mamy jakiś świąteczny festiwal ale można wpisać byle co. Żeby zedytować napis należy go dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy.

Zaznaczony edytowalny element w Canvie. Na przykładzie grafika kotków.
Tak wygląda fioletowa ramka zaznaczone elementu w programie Canva

Każdy element graficzny czy to obrazek czy tekst można dowolnie przesuwać i nim manipulować. Możemy nasze treści skalować, obracać, przesuwać i zmieniać im kolory. Nic prostszego. Wystarczy kliknąć na wybrany element lewym przyciskiem myszy. Taki element będzie wtedy „zaznaczony„, co rozpoznamy dzięki fioletowemu obramowaniu i okrągłych narożnikach.

No i proszę nasza ulotka gotowa! Trwało to może 30 sekund. Serio nie ma nic szybszego niż Canva. Jeżeli zależy nam na dobrym, darmowym i szybkim rezultacie to śmiało mogę polecić.

Eksportowanie plików do druku

O czym należy pamiętać eksportując nasz plik do druku? Jeżeli chcemy skorzystać z wydruków prosto z Canvy to nie przejmujemy się niczym. Klikamy Drukuj ulotki i tyle. Canva rozwiąże za nas wszystkie potencjalne problemy. Tylko, że 160zł za 50 ulotek a5 to trochę drogo. Chcąc obniżyć koszty produkcji musimy sami zadbać o nasz projekt.

Czy wszystko na ulotce się mieści? – spady

Spady na darmowe ulotki

Po pierwsze, zaznaczamy sobie tą opcję. Wyświetli to spady. Dookoła na brzegach naszego projektu pojawi się przerywana linia. Upewniamy się, że żadna ważna treść nie wychodzi poza tą linię. Ważne żeby drukarnia nie obcięła jakiegoś tekstu, który jest blisko brzegu.
Jednak wskazane jest żeby grafiki czy tła przechodziły poza. To poprawi wygląd ulotki. W przypadku gdyby drukarnia przycięła nasz materiał o 1mm mniej niż deklarowała, nie pozostanie jakaś biała linia.

Samodzielny wydruk z Canvy

Klikamy Udostępnij -> Pobierz -> Typ pliku dajemy PDF do druku -> Zaznaczamy Spłaszcz PDF -> Klikamy na pobierz.
Taki plik wysyłamy do drukarni bądź do swojej własnej drukarki.

Gotowy projekt ulotki na śnieżki.

Niby 5 sekund ale i tak nie mam czasu

Jeżeli nie masz czasu na naukę programu Canva. Możesz skorzystać z naszych usług projektowania ulotek. Zaprojektujemy Ci ładną i estetyczną ulotkę, która każdego zamieni w klienta. Albo i nie zamieni. W końcu najważniejsze jest to co oferujesz. Jeżeli Twoje usługi czy produkty są świetne to i marketing staje się łatwy 🙂

Shopping Cart
Scroll to Top